Strona główna Komputery Przywracanie systemu Windows 10

Przywracanie systemu Windows 10

0
Przywracanie systemu Windows 10

Przywracanie systemu to przydatna funkcja, która pozwala cofnąć konfigurację oprogramowania, rejestru i sterowników do ustalonego punktu w czasie. Co prawda, możesz stracić część pracy wykonanej przez ten czas, ale cofniesz również wszelkie niechciane zmiany, które mogły zostać wprowadzone bez Twojej zgody. 

Skonfiguruj przywracanie systemu

Aby skorzystać z takiego rozwiązania, najpierw musisz włączyć i utworzyć punkt przywracania. Przejdź do pola wyszukiwania na pasku zadań i wpisz “przywracanie systemu”. Wyświetli Ci się wówczas opcja “Utwórz punkt przywracania” jako najlepszego dopasowania. Kliknij na to. 

Wyświetli się okno Właściwości systemu, który będzie wyglądać raczej staromodnie w porównaniu do większości elementów interfejsu Windows 10. W ten sposób znajdziesz się w zakładce Ochrona systemu. Jeśli do tej pory nie korzystałeś z takiej funkcji, wszystkie przyciski z wyjątkiem “Konfiguruj” będą szare. Upewnij się, że dostępny dysk (zwykle dysk C:) jest podświetlony. Teraz kliknij “Konfiguruj”. 

W sekcji “Przywróć Ustawienia” wybierz “Włącz ochronę systemu”. Jeśli chcesz, możesz wybrać maksymalne miejsce na dysku, z którego będą korzystać punkty przywracania. Starsze kopie zapasowe zostaną usunięte, by zwolnić miejsce. Zwykle wystarcza 1-5 GB, w zależności od rozmiaru dysku twardego. Kliknij “OK”.

Wrócisz do okna “Właściwości systemu”. Możesz od razu utworzyć nowy punkt przywracania. Wystarczy, że klikniesz przycisk “Utwórz”. Nazwij punkt przywracania w wyskakującym okienku. Ponownie kliknij przycisk “Utwórz”. Po minucie lub dwóch wyskoczy kolejne okienko z informacją “Punkt przywracania został utworzony pomyślnie”. Teraz możesz kliknąć “Zamknij”.

Użyj punktu przywracania

Zainstalowałeś nową grę lub program, które następnie zaczęły rozpowszechniać reklamy i inne nieprzyjemne rzeczy w całym systemie? Nadszedł czas, by użyć punktu przywracania. Dzięki temu cofniesz się do momentu, w którym wszystko działało jak należy.

Przejdź do pola wyszukiwania na pasku. Wpisz “przywracanie systemu”. Wyświetli się opcja “Utwórz punkt przywracania”. Klikając, zostaniesz przekierowany do okna “Właściwości systemu” i karty “Ochrona systemu”. Teraz kliknij “Przywracanie systemu”. Pojawi się wówczas okienko “Przywróć pliki systemowe i ustawienia”. Kliknij Dalej. Zobaczysz listę wszystkich dostępnych punktów przywracania, w tym datę i godzinę utworzenia. Możesz również sprawdzić ich nazwę i to, czy zostały utworzone ręcznie, czy automatycznie po zainstalowaniu nowej aplikacji, sterownika lub aktualizacji systemu Windows.

Jeśli chcesz, kliknij “Skanuj w poszukiwaniu programów, których dotyczy problem”. Wyświetli się lista programów, które zostaną usunięte, a które mogą zostać automatycznie przywrócone. Zamknij okna i kliknij “Dalej”. W końcowym oknie potwierdzenia zobaczysz wybrany punkt przywracania, konkretny dysk. Oprócz tego pojawi się ostrzeżenie informujące o tym, że jeśli ostatnio zmieniłeś hasło systemu Windows, możesz utworzyć dysk resetowania hasło za pomocą dysku USB. Kliknij “Zakończ”. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here