Strona główna Gadżety Kiedy PlayStation 5? Sony potwierdza datę premiery przy okazji prezentacji DualSense

Kiedy PlayStation 5? Sony potwierdza datę premiery przy okazji prezentacji DualSense

0
Kiedy PlayStation 5? Sony potwierdza datę premiery przy okazji prezentacji DualSense

PS5 (PlayStation 5) to konsola nowej generacji Sony, a data jej premiery przypadnie na koniec 2020. Eksperci twierdzą, że będzie wyposażona w szereg imponujących funkcji, takich jak ray tracing, superszybki dysk SSD, wbudowany odtwarzacz Blue-ray 4K i  kompatybilność wsteczna z ogromną częścią katalogu gier PS4. Pomimo że nadal producent nie potwierdził ceny ani dokładnej daty premiery (najprawdopodobniej dowiemy się tego w sierpniu), wiemy już dużo na temat tego, czego możemy się spodziewać. Sprawdź!

Dysk SSD

Zapewnia ultraszybki czas ładowania gry. Gra Spider-Man dostępna na PS4 ładuje się około 18 razy szybciej na PS5 niż na poprzednim modelu. Dodatkowo dysk SSD zapewnia programistom dużą swobodę podczas tworzenia gier. Na pewno nie chcesz, by ekrany ładowania przeszkadzały w przechodzeniu do niesamowitych wirtualnych światów. 

Oprócz tego w PlayStation 5 znajduje się niestandardowy kontroler Flash. Najnowsza konsola oferuje przepustowość 5,5 GB/s, co zadowoli nawet najbardziej wymagających graczy. Nadchodzą dyski SSD M2 PCle 4.0, obsługujące do 7 GB/s. Co ważne, Sony PS5 będzie obsługiwać zewnętrzne dyski twarde. 

Grafika i dźwięk

Procesor graficzny PS5 musi być wstecznie kompatybilny z grami na PS4, co jest możliwe dzięki marce AMD. Najnowsza konsola będzie wyposażona w niestandardowy układ RDNA 2 firmy AMD, zoptymalizowany pod kątem wydajności. Niestandardowe chipy PlayStation 5 mają zestaw funkcji dostępnych w PS4 i PS4 Pro. Dodatkowo Sony wprowadza ray tracing, poprawiający dźwięk, globalne oświetlenie, cienie i odbicia.

PS5 zapewnia niesamowite wrażenia dźwiękowe wszystkim graczom. Wyposażony będzie w niestandardową jednostkę audio 3D. Proponowany sprzęt Tempest Engine ma architekturę podobną do SPU i równoległość GPU, co oznacza, że radzi sobie ze złożonym przetwarzaniem dźwięku. Może generować dźwięk 3D dla wszystkich graczy, niezależnie od tego, czy słuchają go przez słuchawki, soundbar, głośniki telewizora itp.

Zasilanie, ciepło

W przypadku PS4 Sony próbowało wzorować się na najgorszym scenariuszu pod względem zużycia ciepła i energii. Na PS5 producent poszedł w innym kierunku. Kładzie tutaj nacisk na zmienną częstotliwość. To oznacza, że procesor i karta graficzne stale działają w trybie doładowania, ale częstotliwość się zmienia. Pobór mocy się nie zmienia, więc PS5 zawsze działa z maksymalną wydajnością.

Kontroler DualSense

Dwukolorowy pad (biało-czarny) prawdopodobnie odzwierciedla nieujawniony jeszcze ostateczny design PlayStation 5. Jedną z największych zalet DualSense jest technologia haptycznego sprzężenia zwrotnego. Dzięki temu zapewni graczom niezwykle realistyczne wrażenie, np. podczas jazdy samochodem po lodzie lub błocie, czy w trakcie naciągania łuku. 

Sony zrezygnowało z przycisku “Udostępnij” na rzecz “Utwórz”. Nie ujawniono jeszcze żadnych szczegółowych informacji na temat tej funkcji. Większość ekspertów twierdzi, że rozszerzone zostaną funkcje udostępniania, być może ze wbudowanymi narzędziami do edycji dla graczy społecznościowych i streamerów. 

Wbudowany mikrofon ułatwi rozmowę z innymi graczami. Nie musisz wtedy korzystać ze zestawu słuchawkowego. Warto jednak podkreślić, że PS5 będzie z nim kompatybilny. Takie rozwiązanie przyda się podczas dłuższej rozgrywki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here