Strona główna Telefony Jak uratować mokry telefon?

Jak uratować mokry telefon?

0
Jak uratować mokry telefon?
Unsplash.com

W naszych telefonach przechowujemy zdjęcia, muzykę, filmy, skany dokumentów i inne ważne pliki. W związku z tym staramy się, aby ich nie uszkodzić. Może się jednak zdarzyć, że komórka wpadnie nam do wody. Zastanawiasz się, co zrobić? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Nie panikuj!

Jeśli wrzucisz telefon do wody, postaraj się nie panikować! Wiele nowszych smartfonów jest wodoodpornych, dlatego przypadkowe zalanie nie powinno ich uszkodzić. Na przykład iPhone 11 Pro może wytrzymać do 30 minut pod wodą przy minimalnych uszkodzeniach na głębokości do 4 metrów. Kiedy tylko zorientujesz się, że komórka się zanurzyła, wyciągnij ją, weź głęboki oddech, a następnie wykonaj poniższe czynności.

Wyjmij baterię

Natychmiast odłącz zasilanie, wyjmując baterię. Być może kusi Cię, by włączyć telefon i sprawdzić, czy nie działa. Absolutnie tego nie rób! Samo włączenie może spowodować zwarcie obwodów. Możesz też wyjąć kartę SIM. Nawet jeśli okaże się, że nie da się naprawić smartfona, w karcie SIM znajduje się wiele ważnych informacji, takich jak numery telefonów.

Osusz telefon

Postaraj się, jak najszybciej wysuszyć telefon. Jeśli pozwolisz, aby wilgoć w naturalny sposób odparowała, zwiększasz ryzyko korozji uszkadzającej smartfona. Pamiętaj, aby wydmuchać lub wysysać wodę. Nie używaj jednak suszarki do włosów. Możesz doprowadzić do przegrzania komórki. Zamiast tego sięgnij po puszkę ze sprężonym powietrzem, sprężarkę powietrza ustawioną na niskie psi lub odkurzacz (idealnie sprawdziłby się tutaj model na mokro i sucho). Chodzi o to, aby wypchnąć lub wyciągnąć wilgoć przez te same kanały, do których wpłynęła.

Jeśli Twój telefon wpadł do toalety, dokładnie go zdezynfekuj. Chusteczki dezynfekujące powinny wystarczyć. Możesz jednak użyć środka dezynfekującego na bazie alkoholu. Wystarczy, że nałożysz go na ściereczkę z mikrofibry, a następnie przetrzesz nią smarfona. Pod żadnym pozorem nie używaj czystego alkoholu ani nie spryskuj bezpośrednio komórki domowym środkiem czyszczącym. W przeciwnym razie możesz uszkodzić telefon.

Osusz komórkę w ryżu

Użyj środka osuszającego, aby usunąć resztki wilgoci. Dobrze sprawdzi się tutaj suchy ryż. Wystarczy, że zanurzysz telefon (i wyjętą baterię) w misce ryżu i zostawisz na noc. Jeśli martwisz się, że ziarna dostaną się do smartfona, możesz użyć saszetek pochłaniających wilgoć. Upewnij się, że zawierają krzemionkę. Pamiętaj, że szybkie działanie jest ważniejsze niż unikanie odrobiny kurzu. Nie trać więc czasu na zakupy, jeśli masz szufladzie wspomniane saszetki. 

To, jak długo musisz trzymać telefon w ryżu, zależy od tego, jak długo go moczyłeś. Zazwyczaj trzeba go suszyć przez 24 godziny, czasami jednak zajmie to trochę dłużej. Nawet latem, może to potrwać 2-3 dni.

Wywietrz zalany telefon

Jeśli nie masz pod ręką surowego ryżu lub saszetek z krzemionką, wypróbuj ten sposób. Umieść telefon na chłonnej szmatce pod wentylatorem. Upewnij się, że pochyliłeś go tak, aby woda mogła z niego wyciekać. Pamiętaj, że jest to najwolniejsza metoda na wysuszenie smartfona. Usunięcie całej wilgoci może zająć kilka dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here