programy do rysowania
Unsplash.com

Darmowe oprogramowanie do rysowania przeszło długą drogę. Początkowo oferowało ograniczoną liczbę funkcji. Obecnie wiele narzędzi proponuje realistyczną symulację akwareli, olejów, pasteli, węgla drzewnego. Niektóre pozwalają pracować w trzech wymiarach, więc możesz tworzyć własne modele, stosować swoje tekstury i efekty malarskie, a następnie łączyć je z elementami szkicowanymi w 2D. Sprawdź najciekawsze programy do rysowania!

KRITA

To profesjonalne oprogramowanie do rysowania stworzone przez zespół artystów, którzy chcieli udostępnić najwyższej jakości narzędzia kreatywne. Możesz z niego korzystać na urządzeniach z Windowsem, macOS i Linuxem. Ma przejrzysty interfejs i dobrze zaprojektowane pędzle. Pozwala tworzyć różnego rodzaju rysunki i ilustracji, w szczególności komiksy i mangę. Oprócz zwykłych pędzli, wypełnień i pisaków, proponuje też szablony paneli, filtry półtonów i narzędzia perspektywiczne. Każdy pędzel można w pełni dostosować, a własne pędzle zapisać do późniejszego użycia.

Adobe Photoshop

Photoshop służy do projektowania graficznego. Umożliwia tworzenie i edycję fotografii, grafiki SD oraz ilustracji. Oferuje dostęp do nowej funkcji w dowolnym momencie z ekranu głównego. Daje dostęp do niezbędnych dokumentów i setek pędzli z bardzo wysokim stopniem kontroli nad pociągnięciami, płynnością. Ułatwia przy tym organizację ulubionych pędzli w jednym miejscu.

Możesz go wykorzystać do tworzenia opakowań, banerów, witryn internetowych, aplikacji mobilnych, logo, ikon i nie tylko. Adobe Photoshop umożliwia nie tylko rozpoczęcie prac od pustego płótna, lecz także zaimportowanie własnych obrazów i użycie ich jako punktu wyjścia do stworzenia cyfrowego arcydzieła.

CorelDRAW

Proponowana aplikacja zawiera wszystkie narzędzia potrzebne do łatwiejszego i szybszego tworzenia ilustracji wektorowych, edycji zdjęć, układu strony, typografii. Oferuje wiele clipartów, obrazów cyfrowych w wysokiej rozdzielczości, czcionek i szablonów wolnych od opłat licencyjnych. Proponuje unikalne narzędzia, takie jak manipulator efektów cieni, generator mozaiki wektorowej i zautomatyzowane projektowanie symetryczne.

Ponadto udostępnia funkcję LiveSketch do tworzenia szkiców w locie. CorelDraw pozwala zamienić podstawowe kształty i linie w skomplikowane dzieło sztuki. Zapewnia spójność kolorów na różnych nośnikach (eps, jpg, pdf itp.). W ten sposób ułatwia przygotowanie dokumentów do wydruku.

Affinity Designer

Prezentowane narzędzie ma wszystko, czego potrzebujesz do tworzenia niestandardowych projektów i ilustracji. Zapewnia precyzyjną kontrolę nad krzywymi, opcjami stabilizacji pędzla, zaawansowanymi trybami mieszania, a co najważniejsze: powiększenie o milion + procent. Chociaż jest to dedykowane narzędzie wektorowe, jeśli chcesz, możesz się przełączyć na środowisko pikseli. Wykorzystuje w pełni potencjał nowoczesnego sprzętu komputerowego, aby zagwarantować płynne, responsywne i rzeczywiste wrażenia użytkownikowi.

Inkspace

To kolejny darmowy i imponujący program do rysowania typu open source. Niezależnie od tego, czy jesteś ilustratorem, grafikiem, czy twórcą stron internetowych, z pewnością przypadnie Ci do gustu. Oferuje wiele przydatnych funkcji, takich jak tworzenie obiektów, manipulację obiektami, selektor kolorów, edytor węzłów, konwersję ścieżek, obsługę tekstu wieloliniowego. Proponuje również wyświetlanie antyaliasingu i obsługę prawie wszystkich formatów. Możesz z niego korzystać zarówno na PC, jak i na MAC-u.