Strona główna Telefony Czy tani roaming istnieje? Jak rozsądnie korzystać z telefonu za granicą?

Czy tani roaming istnieje? Jak rozsądnie korzystać z telefonu za granicą?

0
Czy tani roaming istnieje? Jak rozsądnie korzystać z telefonu za granicą?
Pixabay

Planujesz podróż zagraniczną i nie chcesz tracić kontaktu z bliskimi czy potrzebujesz mieć stały dostęp do usług telekomunikacyjnych, aby móc załatwić swoje sprawy? Sprawdź czym jest roaming, jak z niego korzystać i ile kosztuje taka usługa. Choć kiedyś tani roaming wydawał się czymś nierealnym, teraz to już standard!

Co to jest roaming?

Roaming to usługa, która umożliwia korzystanie z telefonu i karty SIM poza granicami kraju, poprzez włączenie do innej, gdy sieć macierzysta jest poza zasięgiem. Jest to możliwe, dzięki podpisaniu przez krajowego operatora telefonii komórkowych umów z operatorami zagranicznymi.

Kiedy i jak włączyć roaming?

Korzystanie z roamingu jest proste pod warunkiem, że spełnimy kilka warunków:

  1. Telefon musi działać w częstotliwości odwiedzanej sieci.
  2. Musimy znajdować się w zasięgu sieci zagranicznego operatora.
  3. Musimy mieć włączoną usługę roamingu i odblokowane rozmowy międzynarodowe.

Ze spełnieniem pierwszego warunku najczęściej nie ma problemu. Jeśli jednak okaże się, że nasz aparat działa w innej częstotliwości niż sieć w zasięgu jakiej przebywamy, wtedy możemy wypożyczyć aparat i przełożyć do niego swoją kartę SIM.

Nierzadko kłopotem okazuje się spełnienie drugiego punktu – roaming należy włączyć zanim wyruszymy w zagraniczną podróż. Niestety często o tym zapominamy. Jak zatem aktywować roaming? Będąc jeszcze w kraju możemy zadzwonić na numer BOK swojego operatora lub samodzielne włączyć roaming przez swoje konto internetowe, jeśli nasz operator ma taką opcję. W takim przypadku, gdy już będziemy za granicą telefon automatycznie wyszuka dostępne sieci i połączy się z jedną z nich bądź będziemy mogli skorzystać z ręcznego wyboru sieci.

Jednocześnie, przed wyjazdem za granicę musimy pamiętać o odblokowaniu rozmów międzynarodowych – jeśli tego nie zrobimy to podczas pobytu za granicą będziemy mogli wysyłać i odbierać SMS-y, ale nie uda nam się nawiązać połączenia. Więcej informacji znajdziemy w sieci pod frazami takimi jak: roaming Plus, roaming Play czy roaming Orange.

Roaming w telefonie na kartę

Z roamingu można też korzystać jeżeli nie mamy abonamentu, ale telefon na kartę – prepaid. Wówczas trzeba spełnić te same warunki, o których wspomnieliśmy powyżej, a dodatkowo musimy pamiętać, aby doładować nasze konto przed wyjazdem lub zabrać ze sobą karty doładowujące swojego operatora. Nawet tani roaming może być większym obciążeniem niż standardowe opłaty za telefon, więc warto doładować telefon większą niż zawsze kwotą.

Tani roaming? Czy to możliwe?

Cennik opłat za roaming jest zróżnicowany – może różnić się w zależności od tego, z usług jakiego operatora korzystamy, jak również od kraju, w których chcemy korzystać z roamingu. Najlepiej zapoznać się z cennikiem zanim wyjedziemy za granicę i zaczniemy korzystać z tej usługi, aby uniknąć zaskoczenia przy otrzymaniu wysokiego rachunku telefonicznego. Z pewnością znajdziemy taki dokument po wpisaniu odpowiedniego hasła w wyszukiwarkę, np. “Orange roaming cennik”. Skąd nasz operator będzie wiedział jaki rachunek wystawić?

Zagraniczny usługodawca, z którego zasięgu korzystaliśmy prześle do naszego krajowego operatora rozliczenie na podstawie umowy między nimi. Na szczęście dzięki porozumieniu Parlamentu Europejskiego wraz z przedstawicielami krajów członkowskich UE w czerwcu 2017 zniesiono opłaty za roaming na terenie UE, co oznacza, że za połączenia, SMS-y i transfer danych zapłacimy tak samo jak w kraju. Zanim jednak zaczniemy swobodnie korzystać z roamingu za granicą powinniśmy upewnić się, czy operator nie nałożył limitu, w jakich możemy korzystać z roamingu po cenach krajowych.

Sprawdź: Jakich zmian spodziewać się po Androidzie 8.1 Oreo?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here