Strona główna Gadżety Nawigacja GPS – jaką wybrać, na co zwrócić uwagę?

Nawigacja GPS – jaką wybrać, na co zwrócić uwagę?

0
Nawigacja GPS – jaką wybrać, na co zwrócić uwagę?
Pixabay

Nawigacja GPS samochodowa jest niezbędna każdemu, kto sporo czasu spędza w trasie. Wybór odpowiedniego sprzętu nie należy jednak do najłatwiejszych. W sklepach aż roi się od przeróżnych propozycji, a samo namierzenie wśród nich czegoś wartościowego wymaga całkiem niezłej orientacji w terenie. Jak odróżnić prawdę od chwytu marketingowego i wyłowić prawdziwe perełki? Jak mają się do tradycyjnych rozwiązań darmowe nawigacje GPS?

Rozwiązanie tradycyjne – nawigacja GPS

Zanim nastała era smartfonów, w samochodach dominowały tradycyjne nawigacje GPS. Montowane na przedniej szybie, są one obsługiwane przy użyciu dotykowego wyświetlacza. Ich ekran mierzy zwykle od 4 do 5 cali, mają wbudowany odbiornik GPS, a ich interfejs jest jak najprostszy, aby nie rozpraszać kierowcy w trakcie jazdy. Ich jednym minusem wydaje się stosunkowo wysoka cena.

Podstawową rolę w nawigacji pełnią aktualne mapy. Najpopularniejsi dostawcy map to TomTom, AutoMapa oraz Mapamap. Część dostawców oferuje własne urządzenia – zyskujemy wtedy gwarancję, że sprzęt będzie kompatybilny z wgrywanymi mapami. Istotny jest także sposób aktualizacji. Tańsze nawigacje GPS mogą wymagać droższych aktualizacji, bez których sprzęt szybko stanie się bezużyteczny. Użytkownicy zachwalają sobie nawigacje firmy Vordon – koniecznie sprawdź ofertę tego producenta, a przed zakupem danej nawigacji GPS poczytaj rankingi i opinie na forum.

Nawigacja samochodowa – na co zwrócić uwagę?

  • Odpowiedniej wielkości ekran – nie powinien być ani za mały (czyli nieczytelny i niewygodny w obsłudze), ani za duży (może wtedy przesłonić drogę i ograniczyć widoczność). Za najpraktyczniejszy rozmiar uznaje się przekątną 4,3 cala.
  • Zapas pamięci – nawet jeśli nie jeździsz często w długie trasy, pamiętaj, że i Tobie może się przytrafić długa podróż. Ważne, aby nie okazało się wtedy, że nie da się zainstalować na urządzeniu kolejnych map. Nawigacja samochodowa GPS powinna mieć zapas pamięci, a najlepiej także gniazdo kart, do którego można włożyć kartę o pojemności większej niż w wyposażeniu fabrycznym.
  • Alternatywny sposób zasilania GPS – nawigacja powinna być zasilana nie tylko przez podłączenie do gniazda zapalniczki, ale także dzięki wbudowanej baterii (docenisz to w razie ewentualnej awarii akumulatora czy podczas pieszych wycieczek).
  • Cenne udogodnienia w nawigacji GPS to: wejście na słuchawki, obraz 3D czy odbiornik komunikatów TMC (informujących o aktualnej sytuacji na drodze i pozwalających na ominięcie korków czy robót drogowych).

Darmowa nawigacja GPS

Producenci urządzeń mobilnych przykładają obecnie ogromną wagę do tego, aby umieścić w nich moduł GPS. Dzięki temu tradycyjny sprzęt zostaje często zastąpiony przez darmową nawigację GPS pod postacią licznych aplikacji wykorzystujących aktualne położenie użytkownika. Żeby korzystać z nawigacji na smartfonie czy tablecie, wystarczy uruchomić bezpłatne oprogramowanie od Google albo zakupić dedykowane mapy i program od zewnętrznej firmy.

Zaletą GPS-u w komórce są niskie koszty (nawigacja samochodowa jest w cenie telefonu) oraz fakt, że urządzenie jest w pełni mobilne i można je wykorzystywać także podczas pieszych wędrówek. Trzeba jednak podkreślić, że nawigacja GPS na Android czy iOS nie jest tak skuteczna jak tradycyjny, osobny sprzęt. Zwykle charakteryzuje się ona gorszym interfejsem, utrudnioną obsługą i wolniejszym działaniem (np. dłuższym ustawianiem początkowej lokalizacji), za to powoduje o wiele szybsze zużycie baterii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here