Strona główna Komputery Drukarka: jak wybrać najlepszą?

Drukarka: jak wybrać najlepszą?

0
Drukarka: jak wybrać najlepszą?
Pixabay

Drukarka przydaje się nie tylko do pracy, ale też na przykład do drukowania zakupionych biletów, kolorowanek dla dzieci czy zdjęć uwieczniających ważne momenty z życia. Może okazać się, że drukowanie w domu będzie bardziej ekonomiczne niż korzystanie z usług drukarni. Tym bardziej, że drukarki są znacznie tańsze niż kiedyś, a korzystanie z nich wcale nie jest trudne. Przed zakupem drukarki do domu trzeba jednak zastanowić się do czego właściwie potrzebujemy tego urządzenia, aby wybrać odpowiedni model.

Drukarka do domu – jaka będzie najlepsza?

Pierwsza decyzja jaką musimy podjąć przy wyborze drukarki dotyczy wyboru technologii druku. Drukarka laserowa czy atramentowa – jaki rodzaj drukarki wybrać? Warto wiedzieć, że drukarka laserowa lepiej sprawdzi się do drukowania niewielkiej ilości dokumentów tekstowych. Drukarka atramentowa będzie lepiej spełniała swoje zadanie przy drukowaniu obrazów.

Trzeba też pamiętać o innych ważnych kwestiach, jak na przykład dodatkowe funkcje. Często najlepszym rozwiązaniem do domu jest tak zwane urządzenie 3w1 umożliwiające drukowanie, skanowanie i kopiowanie (np. drukarka HP 1510). Niekonieczne najtańsza drukarka okaże się najlepsza – warto też sprawdzić koszt wydruku pojedynczej strony oraz koszt eksploatacji urządzenia.

Drukarka do zdjęć – na co zwrócić uwagę?

Dzięki rozwojowi fotografii cyfrowej, obecnie możemy w prosty sposób drukować zdjęcia we własnym domu. Wystarczy wybrać drukarkę, która poprzez odpowiednią jakość wydruku wiernie odda sceny uchwycone na fotografiach. Jeżeli właściwie potrzebujemy drukarki tylko do zdjęć, raczej powinniśmy unikać drukarek laserowych i przyjrzeć się modelom drukarek atramentowych z wyższej półki.

Dobrym pomysłem jest kupno nowoczesnego sprzętu, który pozwala drukować zdjęcia bezpośrednio z urządzeń podłączanych do portu USB lub z kart pamięci, bez potrzeby włączania komputera, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Poza tym, należy się zaopatrzyć w specjalny papier do drukarki – fotograficzny (kompatybilny z wybranym modelem drukarki). Należy pamiętać, że jeśli chcemy drukować zdjęcia nie tylko na własne potrzeby, wówczas lepiej sprawdzi się profesjonalna drukarka fotograficzna, np. drukarka termosublimacyjna.

Tusz do drukarki – jak zadbać o dobrą jakość wydruku?

Aby kupić odpowiedni tusz trzeba przede wszystkim wiedzieć jakiego rodzaju mamy drukarkę. Każdy producent drukarki zaleca korzystanie z oryginalnych tuszy dedykowanych do danego modelu, aby uniknąć uszkodzenia urządzenia i uzyskać wysoką jakość wydruku, która nie będzie odbiegać o tej oferowanej w punktach wydruku czy laboratoriach fotograficznych.

Inne tusze używane są do drukarek atramentowych, a inne przy drukarkach laserowych. W pierwszym przypadku są to po prostu pojemniki z tuszem (tańsze, ale szybciej się zużywają), natomiast do drugiego rodzaju drukarek przeznaczone są tonery ze specjalnym proszkiem, który jest rozprowadzany na papierze w zaprogramowanych miejscach poprzez laserowe namagnesowanie powierzchni bębna (zaletą jest szybszy i cichszy druk).

Zobacz też: Skąd wiadomo, że ta konkretna karta graficzna jest najlepsza dla ciebie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here