Strona główna Komputery 6 sposobów na schłodzenie laptopa

6 sposobów na schłodzenie laptopa

0
6 sposobów na schłodzenie laptopa
Unsplash.com

Twój laptop często się przegrzewa? Zanim pobiegniesz, aby go naprawić lub wymienić na nowy, wypróbuj kilka domowych sposobów. Każdy, kto spędził kilka godzin, grając na laptopie, wie, że laptop może się przegrzać. Ten frustrujący problem wpływa też na zużycie sprzętu, dlatego sprawdź, jak go rozwiązać!

Chłodząca podkładka pod laptopa

Laptopy mają zwartą konstrukcję, dlatego często się przegrzewają. Rozważ więc zakup chłodzącej podkładki, która pozwala uniknąć wielu niepotrzebnych nerwów. W małą podstawkę/tackę wbudowany jest wentylator, który chroni intensywnie eksploatowany sprzęt przed przegrzaniem. Wspomnianą podkładkę możesz położyć na dowolnej powierzchni, a następnie ustaw na niej laptopa. Kiedy ją włączysz, wentylator zacznie kierować powietrze na dolną część sprzętu. 

Zewnętrzna karta graficzna

Jeśli lubisz grać na laptopie i dysponujesz większym budżetem, zainwestuj w zewnętrzną kartę graficzną. W ten sposób nie tylko unikniesz przegrzania komputera, lecz także zauważysz ogromny skok wydajności. Takie rozwiązanie zapewni większą moc niż wbudowana/zintegrowana karta graficzna.

laptop
Unsplash.com

Kładź laptopa na stole lub biurku

Chociaż wiele osób korzysta z laptopa, leżąc w łóżku, nie popełniaj tego błędu. Postaw komputer na twardej, płaskiej powierzchni, a nie miękkim łóżku lub kanapie. Pamiętaj, aby nie kłaść laptopa na podłodze, nawet drewnianej, ponieważ narażasz go na cząsteczki kurzu unoszące się w powietrzu. W miarę możliwości postaw go na biurku lub stoliku, najlepiej w jasnym, chłodnym pomieszczeniu.

Regularnie czyść laptopa

Pamiętaj, aby regularnie czyścić laptopa z kurzu i brudu. W przeciwnym razie musisz się liczyć z tym, że wentylatory nie będą działały prawidłowo. Kurz przedostaje się do komputera przez otwory wentylacyjne, zatykając całe urządzenie. Jeśli wdmuchiwanie do nich sprężonego powietrza nie przynosi spodziewanych efektów, rozważ zdjęcie tylnej ścianki i dokładne wyczyszczenie wnętrza. Jeżeli boisz się, że coś uszkodzisz, skorzystaj z pomocy fachowca.

Zmień ustawienia w laptopie

Aby zapewnić optymalną temperaturę laptopa, poeksperymentuj z ustawieniami. Kupując komputer, upewnij się, że sprosta wymaganiom gier. Oprócz tego regularnie sprawdzaj i aktualizuj sterowniki. Pomyśl też nad zmniejszeniem jasności ekranu i odinstalowaniem programów, z których nie korzystasz. Wejdź w ustawienia i sprawdź, czy możesz zmaksymalizować oszczędność energii. Jeśli chcesz mieć 100% pewność, że wprowadzone przez Ciebie zmiany działają, pobierz bezpłatne oprogramowanie do monitorowania temperatury komputera, np. SpeedFan. 

Rutyna konserwacja i zarządzanie baterią

Podobnie, jak inne urządzenia elektryczne, laptopy mają ograniczoną żywotność. Zadbaj więc o regularną konserwację, aby przedłużyć jego działanie. Jeśli ciągle zmagasz się z przegrzewaniem komputera, rozważ wymianę uszkodzonego wentylatora. Zastanawiasz się, jak rozpoznać, że nadszedł czas na jego wymianę? Niepokojące jest zarówno grzechotanie lub zgrzytanie, jak i brak jakichkolwiek odgłosów. Jeśli pomimo dużego obciążenia laptopa, wentylatory nie działają, powinieneś je wymienić. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here