Strona główna Internet Speed Test- test prędkości Internetu

Speed Test- test prędkości Internetu

0
Speed Test- test prędkości Internetu

Speed Test pozwoli Ci błyskawicznie sprawdzić, jak szybki jest Twój Internet. Dostawcy usług internetowych często obiecują określoną prędkość w optymalnych warunkach. Test prędkości potwierdzi, czy ich założenia są prawdziwe.

Czym jest Speed Test?

To najlepszy sposób, aby dowiedzieć się, jak szybkie jest teraz Twoje połączenie. Usługa, którą wybrałeś, często ogranicza prędkość pobierania i wysyłania, biorąc pod uwagę konkretny plan, lokalne trudności, wszelkie obowiązujące reguły ograniczenia przepustowości itd.

Haczyk polega tutaj na tym, że dostawca określa tutaj prędkość „do”. Dzięki temu zyskuje swobodę działania. Jeśli obiecał Internet do „30 Mb/s”, a Ty konsekwentnie otrzymujesz tylko 28 Mb/s, może powiedzieć, że dotrzymał obietnicy. Jeśli jednak ciągle widzisz tylko 10 Mb/s, nadszedł czas, by skontaktować się z dostawcą. Nie otrzymujesz bowiem tego, za co płacisz. 

Speed Test mierzy ping oraz prędkość pobierania i wysyłania. Pomiar tych dwóch ostatnich parametrów jest niezbędny, ponieważ większość dostawców rozróżnia obie prędkości. Zwykle prędkość pobierania jest zwykle widoczna, ale jeśli zagłębisz się w szczegóły, dostawca usług internetowych najczęściej określa wolniejszą prędkością wysyłania dla każdego poziomu. 

Jak działa test prędkości?

Najpierw narzędzie określa Twoją lokalizację i najbliższy serwer testowy. Ten etap jest bardzo ważny. Niektóre wersje, takie jak Speedtest.net firmy Ookla, proponują opcję zmiany serwera. Następnie test prędkości wysyła prosty sygnał (ping) do serwera, który odpowiada. Mierzy tę „podróż” w obie strony w milisekundach.

Po pingowaniu rozpoczyna się test pobierania. Narzędzie otwiera wiele połączeń z serwerem i próbuje pobrać niewielki fragment danych. W tym momencie sprawdza dwa parametry: ile czasu zajęło pobranie fragmentu danych i ile wykorzystano zasobów sieciowych.

Jeśli narzędzie odkryje, że masz wolne miejsce, otwiera więcej połączeń z serwerem i pobiera więcej danych. Wyobraź sobie usługę internetową jako autostradę z ograniczeniem prędkości. Otwarcie dodatkowych połączeń przypomina dodanie większej liczby pasów ruchu na autostradzie. Ograniczenie prędkości nie uległo zmianie, ale więcej samochodów może pokonać przestrzeń w szybszym tempie.

Następnie narzędzie przeprowadza test przesyłania. Zasadniczo cały proces przebiega podobnie, ale w odwrotnej kolejności. Zamiast pobierać dane z serwera na komputer, Speed Test przesyła dane z komputera na serwer.

speed test
pixabay,com

Czy wyniki testów prędkości są wiarygodne?

Decydując się na test prędkości, rozważ pierwszy krok, czyli wybór procesu testowego. Często najbliższy serwer znajduje się bardzo blisko, nawet w tym samym mieście. W takiej sytuacji dane nie muszą wędrować tak daleko. Warto jednak zaznaczyć, że nie zawsze się tak dzieje. Czasami serwer znajduje się na drugim końcu kraju. Dlatego, chociaż test szybkości może pokazywać niewiarygodnie szybkie strumienie, niejednokrotnie okazuje się, że pobieranie programu przebiega bardzo powoli. Dzieje się tak wówczas, gdy serwer przechowujący dane znajduje się daleko. W tym przypadku wyniki mogą odzwierciedlać wyższą wydajność niż rzeczywiste użycie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here