Strona główna Komputery Jaki procesor nadaje się do gier?

Jaki procesor nadaje się do gier?

0
Jaki procesor nadaje się do gier?
Fotolia

Do najważniejszych komponentów komputera należy procesor – niepozorny element, który jest odpowiedzialny za wszelkie operacje, jakie wykonuje dana maszyna. A zatem: jaki kupić procesor, jeśli jesteś zapalonym graczem i chcesz umożliwić sobie rozrywkę przy najnowszych grach wideo?

Jaki procesor wybrać?

Przy składaniu komputera do gier rozpoczynamy zazwyczaj od wyboru procesora oraz karty graficznej. W branży królują modele od dwóch producentów: jednym z nich jest Intel, a drugim – AMD. Obie te firmy posiadają w ofercie po kilkanaście jednostek o różnej wydajności – zarówno te ekonomiczne, jak i te o wiele potężniejsze i wielordzeniowe. Pozostaje pytanie, jaki procesor nadaje się do gier i na który z nich postawić, biorąc pod uwagę budżet i konkretny zestaw potrzeb?

Najsłynniejsze procesory do gier – procesor AMD czy Intel?

Jeśli chodzi o propozycje Intela, najpopularniejsze są modele z serii Core i5 oraz Core i7. Te pierwsze występują w odmianie dwu- i czterordzeniowej i świetnie nadają się do gier dzięki wykorzystaniu technologii Turbo Boost 2.0. Jeszcze mocniejsze są procesory i7, które mogą wykorzystywać do 8 rdzeni i obsługują większą liczbę wątków. Ze względu na to, że owe modele radzą sobie z najnowszymi technologiami, zaleca się je wszystkim profesjonalistom, także grafikom czy montażystom. Niestety są one znacznie droższe od procesora i5, a trzeba przyznać, że i one występują zwykle w konfiguracjach, które spokojnie obsługują najnowsze tytuły. Podejmując decyzję, uwzględnij zatem swój budżet i zastanów się, czy potrzebujesz komputera do czegoś jeszcze, czy chodzi Ci wyłącznie o procesor do gier.

W przypadku (tańszych) procesorów AMD warto zwrócić uwagę zwłaszcza na serię APU (A), która obejmuje modele z kartami graficznymi pozwalającymi na płynną rozgrywkę. Na jeszcze wyższej półce znajdują się procesory FX, które obsługują najwięcej technologii (przykładowo FX9 posiada aż 9 rdzeni, a więc pod względem parametrów zupełnie deklasuje konkurencję).

Jak podkręcić procesor w laptopie?

  1. Ściągnij odpowiednie oprogramowanie dedykowane dla danego procesora i rozpocznij podkręcanie.
  2. Podnieś taktowanie o 2 max 10 MHz, po czym wykonaj test obciążeniowy. O ile komputer się nie przegrzewa, powtarzaj ten etap, aż napotkasz problemy – wtedy cofnij się o krok.
  3. Gdy pojawią się blue screeny, podnieś napięcie o 0,00625 V i znów przeprowadź test obciążeniowy.
  4. Jeśli problem nie ustępuje, winien może być słaby zasilacz. Przy podnoszeniu napięcia zachowaj ostrożność i uważnie śledź temperatury (w stresie i spoczynku).
  5. Granica krytyczna temperatury to 90 stopni – procesor do laptopa nie powinien jej przekraczać!
  6. Jak podkręcić procesor w laptopie jeszcze bardziej? Konieczne będzie wydajniejsze chłodzenie, np. chłodzenie wodne.

Jak wymienić procesor?

Procesor komputera można samodzielnie wymienić tylko wtedy, gdy posiada on obudowę typu PGA i nie jest przylutowany (da się to sprawdzić samemu, albo – nieco szybciej – przeszukując fora internetowe). Jeśli istnieje możliwość wymiany, skompletuj wszelkie niezbędne narzędzia, w tym nowy procesor i pastę termoprzewodzącą. Zadbaj o porządek na miejscu pracy, przygotuj kilka pojemniczków na śrubki i wygospodaruj sobie odpowiednio dużą przestrzeń roboczą. Nie zapomnij o dobrym uziemieniu! Jeśli wymieniasz procesor do laptopa, przyda Ci się mata antystatyczna (możesz także dotykać uziemionego elementu, na przykład kaloryfera).

Majsterkowicze mogą zdać się na intuicję, zdemontować spodnią obudowę oraz układ chłodzenia i improwizować, ale o wiele rozsądniejsze jest wcześniejsze zdobycie instrukcji serwisowej. Lektura takiego dokumentu wykaże, czy przypadkiem nie lepiej będzie poprosić o pomoc doświadczonego specjalistę.

Zobacz też: Najlepsze komputery i podzespoły dla graczy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here