Strona główna Gadżety PlayStation 5- najważniejsze ciekawostki

PlayStation 5- najważniejsze ciekawostki

0
PlayStation 5- najważniejsze ciekawostki

Premiera PS5, znanego również jako PlayStation 5, została ostatecznie potwierdzona przez Sony. Pojawi się w okolicach Bożego Narodzenia 2020. Sony oferuje dwie wersje: standardowy model z napędem Ultra HD Blu-ray i model cyfrowy bez napędu. 

Specyfikacje i wydajność PS5

PlayStation 5 będzie działał na chipie AMD opartym na trzeciej generacji serii AMD Ryzen. Będzie to ośmiordzeniowa bestia wykonana na zamówienie, bazująca na mikroarchitekturze Zen 2 firmy 7 nm. Procesor jest niestandardowym wariantem rodziny Navi AMD Radeon. Obsługuje śledzenie promieni, czyli efekt popularny w Hollywood.

Jeśli chodzi o grafikę, PS5 wykorzysta moc najnowszej generacji procesorów ZEN w połączeniu ze świeżo ujawnioną architekturą graficzną AMD Navi. Wspomniana konfiguracja GPU będzie obsługiwać rozdzielczość 8K i ray tracing w grach. Ta druga technologia sprawia, że gry wyglądają niezwykle realistycznie. Naśladuje sposób, w jaki światło porusza się i odbija od obiektu do obiektu, szczególnie odbijające powierzchnie. Pokazuje, jak załamuje się przez wodę, inne płyny i szkło. Przy odpowiednich optymalizacjach gry mogą w rezultacie pokazywać realistyczne oświetlenie i cienie.

Ciekawe funkcje PlayStation 5

PS5 będzie obsługiwał rozszerzalną pamięć masową. Nie kupuj jednak dysku NVME bez weryfikacji Sony, jeśli chcesz go używać z konsolą. Dodatkowo sprzęt będzie obsługiwać wsteczną kompatybilność, ponieważ częściowo opiera się na architekturze PS4. Sony potwierdza, że większość ze 100 najpopularniejszych gier działa.

PS5 oferuje tylko wersję cyfrową i taką, która będzie obsługiwać fizyczne nośniki. Obie opcje będą dostępne w dniu premiery. Co ważne, instalacje gier staną się bardziej konfigurowalne. Dodatkowo gry powinny być mniejsze lub lepiej zoptymalizowane. Dzięki dyskowi SSD, programiści nie będą już musieli duplikować danych, by przyspieszyć odczyt standardowego 5400 obr./min.

Potwierdzone akcesoria obejmują stację ładującą (dla maksymalnie dwóch kontrolerów DualSense), bezprzewodowy zestaw słuchawkowy Pulse 3D, pilot zdalnego sterowania i kamerę HD z “dwoma obiektywami 1080p”.

PlayStation 5 będzie wyposażony w kartę graficzną 10,28 TFLOP, 36 CU przy 2,23 GHz (zmienna częstotliwość). Na uwagę zasługuje też interfejs 16 GB GDDR6/256-bit i przepustowość pamięci 448 GB/s. 

Dysk SSD PS5

Nie będzie już ekranów ładowania. Co ciekawe, gra PS4 Spider-Man ładowała się około 18 razy szybciej na PS5. Nie chodzi tutaj jednak tylko o czas ładowania, lecz o zapewnienie programistom swobody podczas tworzenia gier. Ekrany ładowania nie będą już przeszkadzać w przechodzeniu do niesamowitych wirtualnych światów. 

W PS5 znajduje się niestandardowy kontroler Flash, który pomaga spełnić wysokie oczekiwania graczy. Dodatkowo konsola będzie obsługiwać zewnętrzne dyski twarde. Warto jednak wstrzymać się przed zakupem.

Wysoka jakość dźwięku

PS5 zapewni wyjątkowe wrażenia dźwiękowe dla wszystkich graczy, wykorzystując obecność i lokalizację. Oferuje zmianę głośności i przesunięcia fazowe. Wyposażony będzie w niestandardową jednostkę audio 3D, zwaną Tempest 3D AudioTech. Poradzi sobie ze złożonym przetwarzaniem dźwięku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here