Strona główna Komputery Najlepsza karta graficzna dla gracza?

Najlepsza karta graficzna dla gracza?

0
Najlepsza karta graficzna dla gracza?
Pixabay

Płynność działania najnowszych gier komputerowych, o zaawansowanej grafice i wciągającej fabule, zależy od mocy procesora oraz od tego, jaka karta graficzna została wykorzystana w komputerze stacjonarnym lub laptopie.

Karty graficzne – najważniejsze parametry wyboru

W komputerze – stacjonarnym lub mobilnym, karta graficzna odpowiada za właściwe generowanie i wyświetlanie obrazu na monitorze. Jeśli chodzi o zwyczajne korzystanie z komputerów, całkowicie wystarczająca okazuje się zintegrowana karta graficzna. Natomiast dla zaawansowanych graczy, lubujących się w nowoczesnych produkcjach, będzie ona nie najlepszym wyborem.

Nie da sobie rady z procesem generowania animacji, co jest niezbędne przy najnowszych, wymagających pod względem sprzętowym grach. Dlatego trzeba wybrać produkt o zwiększonej wydajności, pozwalający na odtwarzanie obrazu w wysokiej rozdzielczości i szczegółowości.

Aby rozpoznać wydajność i generację karty graficznej, należy zwrócić uwagę na pierwszy człon liter i cyfr w nazwie danego modelu. Na rynku dominują karty graficzne AMD i NVIDIA.

Jaka karta graficzna do gier będzie najlepsza?

Z grupy kart graficznych AMD typowo dla graczy stworzono karty Radeon RX, natomiast do podstawowych zastosowań nadają się modele Radeon. Pierwsza cyfra modelu oznacza generację karty, np. model Radeon RX 580 jest nowszy od modelu Radeon RX 480. Specjalnie do gier przeznaczone są serie Radeon RX Vega 56, Radeon RX Vega 64 oraz Nano, Fury i Fury X.

Producent kart graficznych NVIDIA dla graczy przeznaczył modele GeForce GTX. To typowe karty dla tego typu użytkowników. Pierwsza cyfra oznaczenia znów wskazuje generację karty graficznej, a kolejna – segment wydajnościowy.

Zobacz też: podzespoły i komputery dla graczy

Karta graficzna do laptopa – jakie wymagania powinna spełnić?

Układ graficzny w laptopach jest na ogół umieszczony na płycie głównej lub zamontowany w postaci specjalnej karty rozszerzeń. Znacznie ogranicza to możliwości jakichkolwiek modyfikacji. Mobilne komputery mogą jednak oferować graczom dobrej jakości, wydajne karty do gier. Tzw. gamingowe laptopy mają najczęściej zamontowane karty graficzne z serii Nvidia GeForce GTX 1000.

Alternatywnym rozwiązaniem może być wykorzystanie w parze z laptopem stacji graficznej, przeznaczonej do zamontowania standardowej karty dla komputera stacjonarnego. Stację podłącza się do laptopa przy użyciu złącza Thunderbolt 3 40 Gb/s.

Dobra karta graficzna dla graczy – przykłady

Według serwisu Listed.pl najlepszą obecnie kartą graficzną (styczeń 2018 roku) jest karta MSI GeForce GTX 1080 Gaming X G8. To karta dla zaawansowanych graczy, którzy oczekują od tego rodzaju produktów zagwarantowania płynności oraz jakości na najwyższym możliwym poziomie. Karta MSI GeForce GTX 1080 Gaming X G8 wykorzystuje architekturę NVIDIA Pascal. Jest wysoce wydajna i energooszczędna. Częstotliwość pracy w jej przypadku wynosi 8 GB pamięci GDDR5X. Na kolejnych miejscach prezentowanego zestawienia znalazły się karty ASUS GeForce GTX 1070 STRIX 8G, Gigabyte GeForce GTX 1070 G1 Gaming 8GB oraz MSI Radeon RX 470 GAMING X 4GB.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here