Strona główna Gadżety Jak wybrać oprogramowanie księgowe?

Jak wybrać oprogramowanie księgowe?

0
Jak wybrać oprogramowanie księgowe?
Unsplash.com

Kiedyś właściciel firmy miał do wyboru Sage i Quickbooks. Jednak wraz z rozwojem rynku, wiele nowych rozwiązań opartych na Internecie i komputerach zaczyna wypierać standardowe systemy w świecie oprogramowania księgowego. Niektóre tworzy się dla konkretnych branż, podczas gdy inne dostosowane są do określonych potrzeb biznesowych. Różnią się poziomem funkcjonalności.

Dlaczego potrzebujesz oprogramowania księgowego?

Zanim wybierzesz odpowiednie rozwiązanie, zwróć uwagę na najważniejsze korzyści oprogramowania księgowego.
Główną zaletą oprogramowania księgowego jest łatwość i wydajność. Ogranicza lub całkowicie usuwa zbędne wprowadzanie danych, upraszczając i automatyzując procesy księgowe. Sprawdzanie informacji, takich jak wyciągi bankowe, deklaracje VAT i miesięczne konta zarządcze można zdobyć znacznie szybciej. Niektóre rozwiązania obsługują nawet bankowość internetową i wypełnianie deklaracji podatkowych online.

Raporty zarządcze

Oprogramowanie księgowe może generować szereg raportów zarządczych w czasie rzeczywistym. Pozwala dokładnie sprawdzić, kto jest Ci winien pieniądze, jakie jest saldo Twojego konta bankowego lub jaki podatek VAT musisz zapłacić. Możesz generować raporty bilansowe, zysków i strat lub przepływy pieniężne, a także przeglądać wyniki w stosunku do budżetu.

Udostępnianie danych

Oprogramowanie księgowe może ułatwiać udostępnianie i wykorzystywanie danych na wiele sposobów. Może dostarczać informacji o zaległym zadłużeniu i automatycznie wygenerować pisma windykacyjne. Może też automatycznie wysyłać oferty do potencjalnych klientów i sprawdzać autentyczność wniosków o zwrot kosztów.

Istnieje kilka ogólnych kategorii, do których należy większość programów księgowych, spełniających różne potrzeby biznesowe:

 • płace i księgowość w małych firmach,
 • programy do zarządzania przedsiębiorstwem,
 • aplikacje księgowe obsługiwane przez Internet,
 • programy bezpłatnego oprogramowania księgowego.

Na co warto zwracać uwagę?

Przy wyborze odpowiedniego oprogramowania księgowego warto zwracać uwagę na:

 • funkcje:
 • podstawowe zadania księgowe,
 • automatyzację,
 • wycena, oszacowanie i wystawienie faktur,
 • przygotowanie podatkowe,
 • dostęp mobilny,
 • integrację z osobami trzecimi,
 • elastyczność,
 • dostępne moduły,
 • wersja online czy desktop.

Przy wyborze odpowiedniego oprogramowania księgowego należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Dzięki temu możesz być pewny, że programy będzie w pełni dostosowany do Twoich potrzeb.

Oprogramowanie księgowe w chmurze – najważniejsze zalety

Księgowość w chmurze obejmuje to ewidencję dochodów i wydatków oraz aktywów i pasywów. Informacje są zaszyfrowane, podobnie jak w banku, więc tylko osoby posiadające login mogą przeglądać dane. Firmy zaczęły używać oprogramowania księgowego w chmurze – znanego również jako oprogramowanie księgowe online – na początku XXI wieku. Większość systemów zawiera narzędzia do wyceny, fakturowania, zarządzania rachunkami i nie tylko.

Takie rozwiązanie ma mnóstwo zalet. Dane o sprzedaży lub dochodach i zakupach mogą przepływać prosto z banku do Twoich programu księgowego, więc nie musisz spędzać godzin na ich przepisywaniu. W każdej chwili możesz sprawdzić swoją aktualną sytuację finansową.

Dostęp dla wielu użytkowników ułatwia współpracę online z zespołem i doradcami

To oprogramowanie online, więc nie musisz niczego instalować ani aktualizować, a wszystkie informacje są automatycznie archiwizowane.

Dodatkowo możesz skonfigurować pulpit nawigacyjny pokazujący ważne informacje finansowe, takie jak kto jest ci winien pieniądze, jakie rachunki są należne i jak wygląda przepływ gotówki.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here