Strona główna Internet Co to jest internet LTE 4G?

Co to jest internet LTE 4G?

0
Co to jest internet LTE 4G?
Pixabay

W branży internetowej (IT) eksperci posługują się wieloma branżowymi skrótami, które przeciętnemu konsumentowi niewiele mówią. Tak jest w przypadku skrótu internet LTE. Może być on kojarzony wyłącznie z szybkim internetem. Co jednak oznacza LTE 4G i czy warto skorzystać z takiej oferty?

Co to jest internet LTE?

Technologia LTE dotyczy mobilnego internetu, bezprzewodowego łącza internetowego, które skutecznie może konkurować z połączeniem kablowym stacjonarnym, dzięki swojej szybkości i stabilności. LTE określany również jako sieć 4G to bezpośredni następca technologii 3G oraz 3.5 G. Oznaczał on dla użytkowników ogromny skok technologiczny w kwestii mobilnego dostępu do sieci.

LTE charakteryzuje się wysoką szybkością, dlatego technologia ta pozwala na pobieranie danych z prędkością do 150 Mb/s. Opóźnienia interfejsu radiowego wynoszą do 20 ms, a dzięki odpowiednim, zastosowanym w technologii LTE mechanizmom korekcji błędów, w LTE możliwa jest transmisja danych nawet w słabym zasięgu i przy mało sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Szybki internet na telefon

Jeszcze kilka lat temu korzystanie z internetu w telefonie ograniczało się wyłącznie do przeglądania „lekkich” stron www, śledzenia wiadomości z kraju i ze świata na stronach operatorów dostosowanych pod kątem korzystania mobilnego oraz do sprawdzania poczty mailowej. Dziś głównie dzięki technologii i internetowi LTE sytuacja ta uległa zdecydowanej zmianie. Można więc oglądać płynnie filmy online w wysokiej rozdzielczości, grać w gry sieciowe i pobierać duże pliki, bez obaw o to, że będzie to trwało wieki albo połączenie zostanie przerwane.

Dostęp do internetu w technologii LTE, w paśmie 1800 MHz, na razie komercyjnie udostępnia Cyfrowy Polsat i sieć telefonii komórkowych PLUS. Obaj operatorzy korzystają z tej samej infrastruktury sieciowej, czyli zasobów spółek Mobyland oraz CenterNet. W swojej ofercie internet LTE dla telefonów komórkowych i innych urządzeń mobilnych ma również sieć Play.

Jak udostępnić internet LTE z laptopa na telefon?

Posiadając internet z laptopa, można go w prosty sposób udostępnić na telefon. W tym celu należy wejść w zakładkę Panel Sterowania – Sieć i internet – Centrum sieci i udostępniania. W tym miejscu należy skonfigurować nowe połączenie lub nową sieć i podać jej nazwę i hasło. Po skonfigurowaniu sieci można połączyć się z nią z innego urządzenia, np. telefonu, po wpisaniu loginu i hasła.

Ile kosztuje szybki internet w roamingu?

Czy użytkownik może korzystać z szybkiego internetu LTE 4G za granicą, w ramach roamingu, bez narażania się z tego tytułu na pokaźne koszty? Od 15 czerwca 2017 roku obowiązują w Polsce wśród operatorów sieci telefonii komórkowych nowe cenniki usług roamingowych, w tym przesyłu danych. Zgodnie z rozporządzeniem uchwalonym przez Radę i Komisję Europejską, roaming na terenie państw członkowskich UE przestał obowiązywać, a operatorzy musieli obniżyć stawki połączeń. Niemniej chodzi tu przede wszystkim o ceny połączeń głosowych i wysyłania wiadomości. Jeśli zaś o internecie mowa, to w przypadku, gdy klient posiada w kraju duży pakiet internetowy, to za granicą będzie mógł wykorzystać tylko jego część. Przykładowo, największy obecnie na rynku pakiet internetu za granicą o wielkości 4,10 GB, Plus oferuje w abonamencie JA+ za 89,99 zł. Nieco mniej, ale powyżej 4 GB zaoferują klientom Orange (w cenie 70,99 zł) oraz T-Mobile (84,95 zł), w ramach oferty abonamentowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here