Strona główna Foto Przechowywanie danych i zdjęć – w chmurze czy na dysku?

Przechowywanie danych i zdjęć – w chmurze czy na dysku?

0
Przechowywanie danych i zdjęć – w chmurze czy na dysku?
Fotolia

Robienie zdjęć jeszcze nigdy nie było tak proste jak dziś. Zapominamy przy tym, że pliki zajmują dużo pamięci w aparatach i smartfonach oraz mamy problemy z ich segregowaniem. Szybko stajemy też przed wyzwaniem, jakim jest przechowywanie danych i zdjęć. Poniżej przedstawiamy najlepsze sposoby na bezpieczne przechowywanie dokumentów różnego tyou.

Przechowywanie danych w chmurze

Ostatnio coraz popularniejszą (a jednocześnie najpewniejszą) metodą staje się chmura. Przechowywanie danych i zdjęć w internecie ma tę zaletę, że ich utrata jest praktycznie niemożliwa. Nie ryzykujemy bowiem ich zagubienia czy jakiegokolwiek uszkodzenia mechanicznego, jak ma to miejsce w przypadku karty pamięci czy pendrive’a.

Jednocześnie chyba każdy słyszał o słynnych wyciekach danych z nawet najlepiej zabezpieczonych serwisów. Mimo wszystko warto zdecydować się na przechowywanie danych w chmurze, oczywiście po ustawieniu odpowiednio bezpiecznego hasła.

Po pierwsze, możemy zadbać o automatyczny zapis danych w sieci. Po drugie, większość dostawców tego typu usług – w tym Dropbox, Google Drive, OneDrive czy Apple iCloud – oferuje określoną ilość zupełnie bezpłatnych gigabajtów miejsca.

Przechowywanie zdjęć w internecie – drobne wady

Oprócz wspomnianej groźby wycieku czy kradzieży przechowywanych danych osobowych, chmura stwarza jeszcze jedną niedogodność. Trzymanie w sieci dużej liczby plików wiąże się z długim czasem generowania podglądu zdjęć i ich utrudnionym przeglądaniem. Gdy zaś chcemy zedytować daną fotografię, i tak musimy pobrać ją na komputer. Przechowywanie zdjęć w chmurze jest więc rozwiązaniem połowicznym – oprócz tego warto zapisać je także na dysku.

Dysk zewnętrzny – jaki wybrać?

Na szybkie i bezproblemowe archiwizowanie zdjęć i dokumentów pozwala pamięć zewnętrzna. Dysk przenośny (np. o pojemności 3 TB) ma tę zaletę, że jest nieduży i lekki, a przy tym odporny na drgania. Dobrej jakości urządzenia posiadają port USB 3.0 (czy nawet Thunderbolt), dzięki któremu przesyłanie zdjęć na komputer przebiega w błyskawicznym tempie. Jeszcze jedną opcją jest stacjonarny zewnętrzny dysk twardy (o pojemności nawet 12 TB).

Wiesz już, że interesuje Cię dysk zewnętrzny – jaki wybrać model? Warto zainwestować w propozycje od sprawdzonych producentów (np. Toshiba, A-Data, PQI, Silicon Power, Verbatim, Transcend, Seagate, Intenso, Western Digital, LaCie, Hewlett-Packard, Hyundai, Platinum). Musisz zadecydować, jaka pojemność Cię interesuje (polecamy zakupić dysk zewnętrzny 1TB bądź z większą pamięcią) oraz czy wolisz dysk zewnętrzny SSD czy HDD. Typ pierwszy jest mniej awaryjny i podatny na uszkodzenia, zaś typ drugi oferuje znacznie większą powierzchnię po przystępnych cenach.

Karta pamięci

Jeszcze jedną metodą na przechowywanie danych i zdjęć jest karta pamięci – jest to jednak sposób mało bezpieczny i wygodny, powinien więc służyć jako kopia zapasowa. Ile kosztuje karta pamięci? Najtańsza karta pamięci 8GB, 16GB czy 32GB to wydatek rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu złotych. Z kolei za pojemność 256GB trzeba zapłacić od ok. 500 do ponad tysiąca złotych.

Do zalet tego rozwiązania należą łatwa dostępność, niewielki rozmiar i stosunkowo duża pojemność. Niestety, kartę pamięci można łatwo uszkodzić, złamać czy zalać, nie mówiąc już o jej ewentualnym zgubieniu czy kradzieży. Ponadto posiadając kilka kart, trudno jest namierzyć konkretny plik czy interesujące nas zdjęcie.

Zobacz też: Ranking najfajniejszych aplikacji na telefon

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here