Strona główna Gadżety Gogle VR – przepustka do wirtualnej rzeczywistości

Gogle VR – przepustka do wirtualnej rzeczywistości

0
Gogle VR – przepustka do wirtualnej rzeczywistości
Fotolia

Przez ostatni rok obserwujemy bardzo dynamiczny rozwój technologii VR. Na świecie realizuje się jednocześnie kilkadziesiąt projektów, które mają na celu maksymalne ulepszenie doświadczania wirtualnej rzeczywistości przez użytkowników. Za odpowiednio silne zanurzenie w trójwymiarowym świecie odpowiadają specjalne okulary. Dowiedz się więcej na temat VR oraz gogli, które umożliwiają immersję w alternatywnej rzeczywistości!

Wirtualna rzeczywistość – eksploracja cyfrowego świata

Ten koncept rozpala wyobraźnię wielu zainteresowanych grup, nie tylko graczy. Jeszcze przed postaniem komputerów ludzie starali się spełnić marzenie o przejściu do nierzeczywistego świata. Dzięki cykloramom czy cinéoramom staranio się stworzyć iluzję zanurzenia w postrzeganym obrazie.

Rzeczywistość wirtualna jako koncept, który znamy w obecnym kształcie, narodziła się w latach 60. Pierwsze gogle VR stworzył w 1968 roku Ivan Sutherland. Już wtedy inżynier zastosował wyświetlacz stereoskopowy, kontroler ruchu czy technologię renderowanego obrazu. Później wirtualną rzeczywistością zainteresowała się NASA, a w latach 90. – także komercyjne firmy. Na rynku pojawiły się wtedy dostępne dla zwykłych użytkowników okulary VR, które miały pomóc graczom „wsiąknąć” w cyfrowy świat.

Oculus Rift – przełomowe gogle VR

Gogle VR pozwalają na obserwację wydarzeń z pierwszoosobowej perspektywy – wystarczy ruch głową, aby zmienić pole widzenia i zyskać uczucie obecności w alternatywnym świecie. Jeszcze do niedawna na drodze do zamierzonego efektu stały bariery technologiczne, a gracze skarżyli się na nudności i zawroty głowy. W roku 2012 nastąpił jednak prawdziwy przełom.

Wówczas na Kickstarterze, słynnej platformie crowdfundingowej, uruchomiono zbiórkę na projekt Oculus Rift. Współczesne gogle opracowane przez Palmera Luckeya pozostawiły konkurencję daleko w tyle. Doskonały wyświetlacz (rozdzielczość 1280×800), wbudowany czujnik ruchu i wiele innych udogodnień sprawiły, że wirtualna rzeczywistość stanęła na wyciągnięcie ręki komercyjnego użytkownika. Twórcy Oculus VR potrzebowali na rozruch biznesu 250 tysięcy dolarów, a zebrali od internautów około 2,5 miliona!

Jakie okulary VR wybrać?

Dziś gogle VR Oculus Rift kosztują około 600 dolarów i mają o wiele lepsze parametry niż kilka lat temu. Dość wymienić ekran OLED o rozdzielczości 2160×1200 (1080×1200 na jedno oko), częstotliwość odświeżania 90 Hz oraz pole widzenia 110 stopni. Aby przyłączyć je do komputera, konieczne jest posiadanie przynajmniej 8 GB pamięci RAM i procesora Intel Core i5-4590.

Inny bardzo popularny model to Samsung Gear – efekt współpracy Samsunga z Oculusem, który wspiera telefony z serii Galaxy. Posiadają one kontroler ruchu i zintegrowany touchpad. Co do kosztów Gear VR, cena modelu drugiego plasuje się w okolicach 399 zł, a nowszej i ulepszonej trójki sięga 599 zł. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem pozostają kartonowe Gogle Cardboard. Wspierają one niemal wszystkie modele telefonów i kosztują zaledwie kilkadziesiąt złotych.

Zanim zdecydujesz się na zakup, rozeznaj się w ofercie i porównaj jak najwięcej modeli okularów. Poza wymienionymi urządzeniami zwróć uwagę na propozycje Olympus, Nikkor  czy Forever.

Zobacz też: Netfilx podbija świat. I Polskę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here